ZA POLICIJO POSTOPEK V BOVCU ZAKONIT, KUBANSKI PLESALCI ČAKAJO NA ODLOČITEV SODIŠČA

Ponedeljek, 20. avgust 2018

Na Policijski upravi Nova Gorica so petkov postopek, ko so policisti v Bovcu oglobili skupino 25 kubanskih plesalcev, ki pri sebi niso imeli ustreznih dokumentov, označili za zakonit. Po vložitvi zahteve za sodno varstvo kubanski plesalci sedaj čakajo na odločitev sodišča. Le ob vračilu zaseženih dokumentov se bodo v sredo lahko vrnili domov.

Vodja sektorja uniformirane policije na PU Nova Gorica Evgen Govekar je v današnji izjavi zatrdil, da je postopek zakonit in strokovno izveden. Policisti so v petek na območju Bovca skupaj s predstavniki Finančne uprave RS in inšpekcijskih služb izvajali poostreni nadzor. "Med drugim je bil nadzor usmerjen tudi v ugotavljanje nedovoljenih prehodov notranje meje in nezakonitosti bivanja tujcev, saj gre za bližino meje z Italijo," je okoliščine dogajanja pojasnil Govekar.

Med obravnavanimi je bilo 26 kubanskih plesalcev, ki so z italijanskim avtobusom pripotovali iz Gemone v Bovec na nastop. Med njimi je bila tudi ena mladoletna oseba. Policisti so ugotovili, da navedeni pri sebi niso imeli veljavnih dokumentov za prestop meje (potni list, veljaven vizum ali drug pravni naslov bivanja). S tem so storili prekršek zakona o tujcih, za katerega je predpisana globa 500 evrov.

Za mladoletno osebo so napisali obdolžilni predlog pristojnemu sodniku za prekrške, po naročilu dežurne sodnice pa bo predlog za uvedbo postopka obravnavan v rednem sodnem postopku, je še povedal Govekar.

Potne liste so v času postopka pripeljali iz italijanskega hotela, kjer so bili kubanski državljani nastanjeni. Ker globe doslej še niso plačali, so jim zaradi zavarovanja izvršitve sankcije začasno vzeli dokumente.

Sicer pa so kršitelji danes na policijsko postajo za izravnalne ukrepe Nova Gorica vložili zahtevo za sodno varstvo zoper vročene plačilne naloge. Policija jih je obravnavala in nato posredovala pristojnemu sodišču. Slednje naj bi se o njih izreklo danes popoldan ali v torek dopoldan, je za STA pojasnil direktor Okrožnega sodišča v Novi Gorici Samo Turel.

Na bovški občini upajo, da bodo postopki potekali hitro in bodo lahko kubanski plesalci odpotovali domov v sredo, tako kot so načrtovali.

Bovški župan Valter Mlekuž je nad dogajanjem razočaran in upa, da jim bo sodišče prisluhnilo in Kubancem izreklo le opomine zaradi pozabljenih dokumentov. Govekar pa je v današnji izjavi za medije pojasnil, da lahko opomin ali opozorilo izreče le sodišče, policisti pa so ukrepali v skladu z zakonodajo, ki ne dovoljuje policiji v postopku izreka opomina.

Na ministrstvu za notranje zadeve pa so pojasnili, da so policisti ob poostreni kontroli na slovensko-italijanski meji izvajali vse postopke v skladu z veljavno zakonodajo. Nepravilnosti v postopku zaenkrat niso bile ugotovljene, ministrica Vesna Györkös Žnidar, ki opravlja tekoče posle, "pa se do posameznih prekrškovnih postopkov, ki jih izvajajo policisti v skladu s svojimi pooblastili, ne opredeljuje".

Govekar je pojasnil, da je v preteklosti slovenska policija že obravnavala državljane Kube, ki so izrazili namero za podajo vlog za mednarodno zaščito.

Nekaj odzivov na dogodek se je zvrstilo tudi v političnih krogih. Tako je vodja poslanske skupine SD Matjaž Han notranje ministrstvo pozval, naj ravna "človeško in razumno, da se globa razveljavi", saj je takšno ravnanje po njegovem mnenju absurdno. Kot je dejal v izjavi, objavljeni na družbenih omrežjih, se boji, da so kazen dobili le zato, ker "so temne polti".

Vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec pa je v izjavi za medije v DZ ocenil, da gre za enega od simptomov politike, ki jo je pripeljala ministrica na področju obravnave tujcev v Sloveniji. Potem ko je država hermetično zaprla mejo, so "se organi represije spravili tudi na vsakogar, ki je drugačne barve kože", in to na vrhuncu turistične sezone, je povedal. Takšno ravnanje je nesprejemljivo in nepojmljivo, je ocenil Vatovec, ki meni, da bi bilo treba kazni takoj preklicati.

Za opomin brez globe so se zavzeli tudi v Združenju slovensko kubanskega prijateljstva. "Več kot očitno je, da je šlo za prekršek iz nevednosti oziroma iz površnosti in nikakor namerno, še manj pa so imeli namen kakorkoli škoditi Sloveniji ali njihovim državljanom," je zapisal predsednik združenja Igor Jurišič. Povprečen Kubanec bi moral za izrečeno globo po njegovih besedah delati več kot leto dni. Dodal je, da kubanski umetniki globe zagotovo ne bi mogli plačati, brez plačila globe pa ne bi prišli do potnih listov. Posledično ne bi mogli zapustiti Evropske unije oziroma schengenskega območja, propadla pa bi tudi njihova povratna letalska vozovnica in po zaključku festivala bi ostali brez namestitve. "V primeru izreka globe, bi kubanski državljani dejansko postali težava in breme države, saj bi ostali brez namestitve, brez potnih listov in brez sredstev za preživljanje," je pojasnil Jurišič.

Policisti so v letu 2017 skupaj odkrili in obravnavali 925 kršitev nedovoljenega prehoda notranjih meja, v letošnjih sedmih mesecih pa 496 primerov. Samo na območju PU Nova Gorica so zabeležili 118 kršitev nedovoljenega prehoda notranjih meja EU, 26 je bilo takih kršilcev, ki so ilegalno prestopili zunanjo mejo EU in so jih prijeli na Goriškem, 265 obravnavanih oseb pa je imelo azilantski status v Sloveniji ali drugih državah EU, so danes pojasnili na policiji.
 

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
19.04.2024
1°C / 16°C
sobota
20.04.2024
5°C / 17°C
nedelja
21.04.2024
1°C / 16°C